MIC MEDIA UG

Your info source

Nigerian music stars, Burna Boy and Wizkid, won their first-ever Grammy Awards on Sunday night.

Burna Boy’s ‘Twice as Tall’ music Album won the Best Global Music Album category.

He was nominated alongside Tuareg Desert Rock group Tinariwen, NYC afrobeat outfit Antibalas, Brazilian-American Bebel Gilberto, and British-Indian sitar player Anoushka Shankar.

Wizkid, on the other hand, won a Grammy for the Best Music Video’ for his role in ‘Brown Skin Girl’, Beyonce’s 2019 hit song. The Best Music Video award is given to the artist, video director, and video producer

See Full list Below

BEST GLOBAL MUSIC ALBUM:

  • FU Chronicles — Antibalas
  • Twice As Tall — Burna Boy – WINNER
  • Agora — Bebel Gilberto
  • Love Letters — Anoushka Shankar
  • Amadjar — Tinariwen

BEST MUSIC VIDEO:

  • “Brown Skin Girl,” Beyoncé, Blue Ivy, Wizkid — Beyoncé Knowles-Carter & Jenn Nkiru, Video Directors; Lauren Baker, Astrid Edwards, Nathan Scherrer & Erinn Williams, Video Producers – WINNER
  • “Life Is Good Future,” featuring Drake — Julien Christian Lutz, Video Director; Harv Glazer, Video Producer
  • “Lockdown,” Anderson .Paak — Dave Meyers, Video Director; Nathan Scherrer, Video Producer
  • “Adore You,” Harry Styles — Dave Meyers, Video Director; Nathan Scherrer, Video Producer
  • “Goliath” — Woodkid Yoann Lemoine, Video Director

NEW ARTIST:

  • Ingrid Andress
  • Phoebe Bridgers
  • Chika
  • Noah Cyrus
  • D Smoke
  • Doja Cat
  • Kaytranada
  • Megan Thee Stallion – WINNER

BEST PROGRESSIVE R&B ALBUM:

  • Chilombo — Jhené Aiko
  • Ungodly Hour — Chloe X Halle
  • Free Nationals — Free Nationals
  • F*** Yo Feelings — Robert Glasper
  • It Is What It Is — Thundercat – WINNER

BEST R&B ALBUM:

  • Happy 2 Be Here — Ant Clemons
  • Take Time — Giveon
  • To Feel Loved — Luke James
  • Bigger Love — John Legend – WINNER
  • All Rise — Gregory Porter

BEST POP DUO/GROUP PERFORMANCE:

  • “Un Dia (One Day)” — J Balvin, Dua Lipa, Bad Bunny & Tainy
  • “Intentions” — Justin Bieber Featuring Quavo
  • “Dynamite” — BTS
  • “Rain On Me” — Lady Gaga with Ariana Grande – WINNER
  • “Exile” — Taylor Swift Featuring Bon Iver

BEST TRADITIONAL POP VOCAL ALBUM:

  • Blue Umbrella — (Burt Bacharach &) Daniel Tashian
  • True Love: A Celebration Of Cole Porter — Harry Connick, Jr.
  • American Standard — James Taylor – WINNER
  • Unfollow The Rules — Rufus Wainwright
  • Judy — Renée Zellweger

BEST RAP/SUNG PERFORMANCE:

  • “Deep Reverence” — Big Sean Featuring Nipsey Hussle
  • “Bop” — DaBaby
  • “What’s Poppin” — Jack Harlow
  • “The Bigger Picture” — Lil Baby
  • “Savage” — Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé – WINNER
  • “Dior” — Pop Smoke

BEST R&B SONG:

  • “Better Than I Imagine” — Robert Glasper, Meshell Ndegeocello & Gabriella Wilson, Songwriters (Robert Glasper Featuring H.E.R. & Meshell Ndegeocello) – WINNER
  • “Black Parade” — Denisia Andrews, Beyoncé, Stephen Bray, Shawn Carter, Brittany Coney, Derek James Dixie, Akil King, Kim “Kaydence” Krysiuk & Rickie “Caso” Tice, Songwriters (Beyoncé)
  • “Collide” — Sam Barsh, Stacey Barthe, Sonyae Elise, Olu Fann, Akil King, Josh Lopez, Kaveh Rastegar & Benedetto Rotondi, Songwriters (Tiana Major9 & Earthgang)
  • “Do It” — Chloe Bailey, Halle Bailey, Anton Kuhl, Victoria Monét, Scott Storch & Vincent Van Den Ende, Songwriters (Chloe X Halle)
  • “Slow Down” — Nasri Atweh, Badriia Bourelly, Skip Marley, Ryan Williamson & Gabriella Wilson, songwriters (Skip Marley & H.E.R.)

BEST DANCE RECORDING:

  • On My Mind: Diplo & Sidepiece — Diplo & Sidepiece, producers; Luca Pretolesi, mixer
  • My High Disclosure Featuring Aminé & Slowthai — Guy Lawrence & Howard Lawrence, producers; Guy Lawrence, mixer
  • The Difference: Flume Featuring Toro Y Moi — Flume, producer; Eric J Dubowsky, mixer
  • Both Of Us: Jayda G — Fred Again.. & Jayda G, producers; Fred Again.. & Jayda G, mixers
  • 10%: Kaytranada Featuring Kali Uchis — Kaytranada, producer; Neal H. Pogue, mixer – WINNER

BEST MUSIC FILM:

  • “Beastie Boys Story” — Beastie Boys
  • “Black Is King” — Beyoncé
  • “We Are Freestyle Love Supreme” — Freestyle Love Supreme
  • “Linda Ronstadt: The Sound Of My Voice” — Linda Ronstadt – WINNER
  • “That Little Ol’ Band From Texas” — ZZ Top

BEST GOSPEL PERFORMANCE/SONG:

  • “Wonderful Is Your Name” — Melvin Crispell III
  • “Release (LIVE)” — Ricky Dillard Featuring Tiff Joy; David Frazier, Songwriter
  • “Come Together” — Rodney “Darkchild” Jerkins Presents: The Good News; Lashawn Daniels, Rodney Jerkins, Lecrae Moore & Jazz Nixon, Songwriters
  • “Won’t Let Go” — Travis Greene; Travis Greene, Songwriter
  • “Movin’ On” — Jonathan McReynolds & Mali Music; Darryl L. Howell, Jonathan Caleb Mcreynolds, Kortney Jamaal Pollard & Terrell Demetrius Wilson, Songwriters – WINNER

GOSPEL ALBUM:

  • 2econd Wind: Ready — Anthony Brown & Group Therapy
  • My Tribute — Myron Butler
  • Choirmaster — Ricky Dillard
  • Gospel According To Pj — Pj Morton – WINNER
  • Kierra — Kierra Sheard

CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC ALBUM:

  • Run to the Father — Cody Carnes
  • All of My Best Friends — Hillsong Young & Free
  • Holy Water — We The Kingdom
  • Citizen of Heaven — Tauren Wells
  • Jesus Is King — Kanye West – WINNER

BEST ROOTS GOSPEL ALBUM:

  • Beautiful Day — Mark Bishop
  • 20/20 — The Crabb Family
  • What Christmas Really Means — The Erwins
  • Celebrating Fisk! (The 150th Anniversary Album) — Fisk Jubilee Singers – WINNER

BEST PRODUCER OF THE YEAR, CLASSICAL:

  • Blanton Alspaugh
  • David Frost
  • Jesse Lewis
  • Dmitriy Lipay
  • Elaine Martone

BEST COMPILATION SOUNDTRACK FOR A VISUAL MEDIA:

  • “A Beautiful Day In The Neighborhood” (Various Artists)
  • “Bill & Ted Face The Music” (Various Artists)
  • “Eurovision Song Contest: The Story Of Fire Saga” (Various Artists)
  • “Frozen 2″ (Various Artists)
  • “Jojo Rabbit” (Various Artists) – WINNER

BEST SCORE SOUNDTRACK FOR A VISUAL MEDIA:

  • “Ad Astra” — Max Richter, Composer
  • “Becoming” — Kamasi Washington, Composer
  • “Joker” — Hildur Guðnadóttir, Composer – WINNER
  • “1917″ — Thomas Newman, Composer
  • “Star Wars: The Rise Of Skywalker” — John Williams, Composer

BEST SONG WRITTEN FOR VISUAL MEDIA:

  • “Beautiful Ghosts” [From “Cats”] — Andrew Lloyd Webber & Taylor Swift, Songwriters (Taylor Swift)
  • “Carried Me With You” [From “Onward”] — Brandi Carlile, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, Songwriters (Brandi Carlile)
  • “Into The Unknown” [From “Frozen 2″] — Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez, Songwriters (Idina Menzel & Aurora)
  • “No Time To Die” [From “No Time To Die”] — Billie Eilish O’Connell & Finneas Baird O’Connell, Songwriters (Billie Eilish) – WINNER
  • “Stand Up” [From “Harriet”] — Joshuah Brian Campbell & Cynthia Erivo, Songwriters (Cynthia Erivo)

BEST REGGAE ALBUM:

  • Upside Down 2020 — Buju Banton
  • Higher Place — Skip Marley
  • It All Comes Back To Love — Maxi Priest
  • Got To Be Tough — Toots & The Maytals – WINNER
  • One World — The Wailers

BEST SPOKEN WORD ALBUM:

  • Acid For The Children: A Memoir — Flea
  • Alex Trebek – The Answer Is… — Ken Jennings
  • Blowout: Corrupted Democracy, Rogue State Russia, And The Richest, Most Destructive Industry On Earth — Rachel Maddow – WINNER
  • Catch And Kill — Ronan Farrow
  • Charlotte’s Web (E.B. White) — Meryl Streep (& Full Cast)

BEST COMEDY ALBUM:

  • Black Mitzvah — Tiffany Haddish – WINNER
  • I Love Everything — Patton Oswalt
  • The Pale Tourist — Jim Gaffigan
  • Paper Tiger — Bill Burr

BEST ALTERNATIVE MUSIC ALBUM:

  • Fetch The Bolt Cutters — Fiona Apple – WINNER
  • Hyperspace — Beck
  • Punisher — Phoebe Bridgers
  • Jaime — Brittany Howard
  • The Slow Rush — Tame Impala

TRADITIONAL R&B PERFORMANCE:

  • “Sit On Down” — The Baylor Project Featuring Jean Baylor & Marcus Baylor
  • “Wonder What She Thinks Of Me” — Chloe X Halle
  • ”Let Me Go” — Mykal Kilgore
  • “Anything For You” — Ledisi – WINNER
  • “Distance” — Yebba